آموزش تمیز کردن فر به 3 روش ساده

آشپزخانه پر استفاده ترین قسمت هر خانه است که نظافت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا تا به حال به فکر تمیز کردن فر اجاق گاز یا فربرقی تان بوده اید؟ فر یکی از تجهیزاتی است که نیازی حیاتی به نظافت کردن و تمیز شدن دارد. معمولا در فر انواع مواد غذایی مثل تکه های نان، چربی ها و … ریخته می شود و آن را به حال خود رها می کنیم. پس از مدتی به آن سر می زنیم و تازه به فکر برق انداختن آن می افتیم! خوشبختانه هنوز هم راه هایی برای تمیز کردن اساسی فر وجود دارد. ادامه مطلب را با آموزش نظافت فر آشپزخانه با گروه تجاری رفایی همراه باشید. 

آموزش نظافت فر آشپزخانه 

همان طور که گفتیم فر ها به دو نوع اجاق گاز و فر برقی تقسیم می شوند. فرقی نمی کند که شما از کدام مدل استفاده می کنید. آموزش نظافت فر آشپزخانه برای هر دو مدل در ادامه آمده است: 

چگونه سینی فر را تمیز کنیم ؟ 

اولین قدمی که باید برای تمیز کردن فر آشپزخانه تان بردارید، نظافت سینی آن است. چندین راه برای برق انداختن سینی فر وجود دارد که بنا به سلیقه تان می توانید، یکی را انتخاب کنید. 

روش اول 

در روش اول باید خودتان دست به کار شوید. اگر در حمامتان وان دارید، آن را با آب داغ پر کنید. برای انجام این کار می توانید اQز تشت بزرگ آب هم استفاده کنید. فنجانی را از مواد شوینده پر کنید و به داخل آن بریزید. سینی را دروان بگذارید و اجازه دهید به مدت 24 ساعت در آنجا بماند.

اگر سینی فرتان دارای لکه هایی خشن و قدیمی است می توانید به آب وان جوش شیرین و سرکه اضافه کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. پس از گذشت 24 ساعت سینی را از آب خارج کنید، با حوله ای نرم آن را تمیز کنید و از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن لکه های آن استفاده کنید. 

روش دوم 

شاید برایتان جالب به نظر برسد، اما در این روش برای تمیز کردن سینی فر می خواهیم از کیسه زباله استفاده کنیم. سینی تان را در یک کیسه زباله قرار دهید. نصف پیمانه آمونیاک روی آن بریزید و باز هم برای 24 ساعت اجازه دهید، همان جا بماند. روز بعد پیش از آنکه سینی را از کیسه در بیاورید، سعی کنید تمامی پنجره ها را باز کنید؛ چرا که گاز آمونیاک برای بدن ضرر دارد. سپس سینی را در بیاورید، بشویید و در تمیز ترین حالت از آن استفاده کنید. 

روش سوم 

در این روش نیازی به جدا کردن سینی فر ندارید. روی سینی در همان حالتی که در فر قرار دارد، مواد شوینده اسپری کنید و پس از گذشت یکی دو ساعت آن را تمیز کنید. این کار برای سینی هایی که به شدت کثیف هستند، زیاد توصیه نمی شود. 

گاهی سینی ها آنقدر زنگ زده و از شکل و قیافه افتاده اند که بهترین روش ها هم نمی تواند آنها را شبیه روز اول کند. در این مواقع فکر کردن به انتخاب یک فر یا سینی جدید، می تواند بهترین گزینه پیش رویتان باشد. اگر قصد خرید فر را دارید و قیمت و کیفیت برای شما اولویت است، می توانید سری به لیست انواع فر توکار آشپزخانه در سایت گروه تجاری رفایی بزنید. 

از بین بردن چربی داخل فر 

در این قسمت از مطلب می خواهیم برای آموزش نظافت فر آشپزخانه، فر اجاق گاز را بررسی کنیم. برای تمیز کردن و از بین بردن چربی داخل فر اجاق گاز، دو روش در پیش دارید: 

از جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن فر استفاده کنید

برای تمیز کردن فر اجاق گاز این یکی از ساده ترین روش هایی است که می توانید انجام دهید. تمامی شبکه های فرتان را جدا کنید و آنهارا جداگانه تمیز کنید. تمامی چربی های قابل جدا شدن و تکه های غذا را با کارتک تمیز کنید.

داخل فر جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا تبدیل به یک حالت خمیری شود. آن را در داخل فر بریزید. دقت داشته باشید که از ترکیب جوش شیرین در همه جا به جز نزدیکی شعله ها می توان استفاده کرد.

به مدت حداقل 12 ساعت تا 24 ساعت صبر کنید. در این زمان جوش شیرین ها قهوه ای می شوند؛ این موضوع کاملا طبیعی است و اصلا نگران نشوید. در نهایت سرکه را به فر اضافه کنید و مدت کوتاهی صبر کنید تا کار خودش را بکند.پس از آن با استفاده از دستمالی مرطوب فر را تمیز کنید. 

استفاده از لیمو برای نظافت فر آشپزخانه

گاهی برای پاک کردن چربی ها فر اجاق گاز نیازی به مواد شوینده خاص مدارید و تنها با استفاده از موادی طبیعی می توانید به نتیجه مطلوبتان برسید. در این قسمت از آموزش نظافت فر آشپزخانه تنها به دو عدد لیمو، کمی آب، ظرف و اسکاچی لطیف نیاز دارید. 

یکی از لیموهارا نصف کنید و آب آن را در داخل ظرفی بگیرید. به آب لیمو یک سوم لیوان آب اضافه کنید. ترکیبی که درست کرده اید همراه با ظرف آن در داخل فر در دمای 250 درجه به مدت 30 دقیقه قرار دهید. هنگامی که این ترکیب گرم شد، بخار حاصل از آن به دوده های سیاه فر می چسبد و سبب پاک شدن آنها می شود. پس از گذشت 30 دقیقه، ظرف را خارج کرده و اجازه دهید فر خنک شود. سپس اسفنج یا اسکاچی نرم را به آب لیموی دیگری آغشته کنید و روی لکه ها و جرم ها بکشید تا کامل از بین بروند. در نهایت هم آن را با حوله ای خشک کنید. برای انجام این کار دقت داشته باشید که فر دود خواهد کرد؛ برای جلوگیری می توانید از پنکه فر استفاده کنید. 

چگونه داخل فر برقی را تمیز کنیم 

یکی دیگر از محبوب ترین مدل های فر، انواع برقی آن است. خوشبختانه برای تمیز کردن داخل فر برقی می توانید از روش اولی که برای فر اجاق گاز مطرح شد استفاده کنید. 

تفاوتی که وجود دارد باید در داخل فر محلول سرکه و جوش شیرین را اسپری کنید. پس از گذشت ده دقیقه با استفاده از یک اسفنج مرطوب اقدام به تمیز کردن مواد بکنید. در این مرحله می توانید از محلول آب و صابون هم برای گرفتن نتیجه بهتر استفاده بکنید. اگر شما هم تجربه ای در زمینه آموزش نظافت فر آشپزخانه دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*